KOMISJE SYNODALNE
Zasadnicze prace synodalne prowadzone są w Komisjach Synodalnych. Obradują one nad określonymi zagadnieniami będącymi przedmiotem prac synodalnych. Bywają też nazywane komisjami tematycznymi.
W ramach I Synodu Diecezji Świdnickiej zostały powołane 4 komisje reprezentujące podstawowe środowiska życia osób wierzących:
- „ja-chrześcijanin”,
- „rodzina”,
- „parafia”
- „wspólnoty”.
W kolejnych latach Synodu każda z tych komisji podejmie temat wiodący danego roku: ewangelizacja, formacja, diakonia. Zajmą się one tymi zagadnieniami z punktu widzenia danego środowiska życia. Komisje te będą ściśle współpracować wzajemnie ze sobą oraz z Komisją „Zadania” i jej podkomisjami.
Komisja „Zadania”, która będzie się zmieniać w kolejnych etapach prac synodalnych. W każdym etapie będą wyodrębnione podkomisje dostosowane do tematu wiodącego danego roku (nawiązujące do trzech podstawowych zadań Kościoła: ewangelizacja, formacja, diakonia).
Struktura tej komisji w kolejnych etapach (latach) będzie odpowiadać określonemu zadaniu. W ramach komisji zostaną utworzone podkomisje, których specyfika i skład będą podlegały zmianie w cyklach rocznych:
- w pierwszym roku (ewangelizacja) w ramach komisji powstaną podkomisje: przepowiadanie, katechizacja, kult Boży, świadectwo, media;
- w drugim roku (formacja) w ramach komisji powstaną podkomisje: duchowieństwo diecezjalne, osoby konsekrowane, świeccy (dorośli), świeccy (dzieci i młodzież);
- w trzecim roku (diakonia) w ramach komisji powstaną podkomisje: działalność charytatywna, dobra doczesne, struktury kościelne, funkcje i posługi kościelne, sanktuaria.
Kluczowe założenia w pracach komisji:
- analiza tych samych problemów z różnej perspektywy, w różnym kontekście,
- analiza poszczególnych działań (ewangelizacja, formacja, diakonia) z punktu widzenia każdego środowiska życia,
- modlitwa, dzielenie się słowem Bożym, refleksja oraz przedstawianie wniosków i propozycji dokumentów.
Komisje Synodalne obradują nad określonymi zagadnieniami będącymi przedmiotem prac synodalnych.
- Przewodniczących Komisji ustanawia Biskup Świdnicki.
- Komisja wybiera spośród swoich członków wiceprzewodniczącego oraz sekretarza.
- Zebrania Komisji winny się odbywać przynajmniej raz na dwa miesiące.
- Posiedzenia Komisji zwołuje Przewodniczący. Zawiadamia członków Komisji i Sekretariat o miejscu i czasie posiedzenia co najmniej na siedem dni przed terminem obrad.
- Przewodniczący kieruje pracami Komisji. Komisja podejmuje decyzje zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy liczby członków.
- Sekretarz Komisji sporządza protokoły z jej posiedzeń, zbiera opracowane projekty dokumentów z uwzględnieniem sugestii i wniosków Zespołów Synodalnych oraz przechowuje bieżące akta. Podpisaną przez Przewodniczącego kopię protokołu z każdorazowego posiedzenia Komisji przekazuje on do Sekretariatu Synodu.
- Przewodniczący przekazuje do Sekretariatu Synodu materiały problemowe dla Zespołów Synodalnych i projekty dokumentów do przedłożenia Komisji Głównej.
- Przewodniczący podczas zebrań Komisji Głównej składa relację z działań Komisji Synodalnej.
- Komisja w swoich pracach analizuje materiały o charakterze doktrynalnym i prawnym, uwzględniając aktualne nauczanie Kościoła powszechnego i Kościoła w Polsce.
- Komisja może ukonstytuować podkomisję złożoną z wybranych członków Komisji. Pracami podkomisji kieruje przewodniczący wybrany przez Komisję. O utworzeniu podkomisji Przewodniczący Komisji informuje Sekretariat.
- Członkowie Komisji mogą korzystać w swojej pracy z pomocy ekspertów.
- Członkowie Komisji są zobowiązani do zachowania sekretu odnośnie do treści i przebiegu dyskusji nad przyjęciem poszczególnych projektów dokumentów.