ZESPOŁY SYNODALNE
W każdej parafii powinien być powołany przynajmniej jeden Zespół Synodalny. Mogą też powstawać parafialne bądź ponadparafialne grupy konsultacyjne.
W skład Zespołu Synodalnego powinni wchodzić: wikariusze parafialni, przedstawiciele instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego, rady parafialnej, katechetów oraz grup religijnych działających w parafii. W spotkaniach Zespołu mogą uczestniczyć także osoby zaproszone przez przewodniczącego. Zespół Synodalny powinien liczyć od 6 do 12 osób.
Oprócz zespołów powoływanych przez proboszczów mogą powstawać grupy konsultacyjne w oparciu np. o wspólne zainteresowania i cele. Mogą to być grupy katolików świeckich, osób konsekrowanych i duchowieństwa, zarówno na szczeblu parafialnym, dekanalnym, jak i diecezjalnym, a także w ramach innych struktur (np. ruchów, stowarzyszeń czy środowisk). Prośbę o powołanie takiego Zespołu Synodalnego wraz z propozycją jego członków przedstawiciel przekazuje do Sekretariatu Synodu. Zespół ten powołuje Sekretarz generalny, wyznaczając jednocześnie jego przewodniczącego.
Zebrania Zespołu Synodalnego powinny odbywać się przynajmniej raz na kwartał. Podczas zebrań Zespół Synodalny zapoznaje się z materiałami otrzymanymi z Sekretariatu Synodu i odnosi się do problemów przedstawionych przez Sekretariat do rozważenia.
Obowiązek powołania Zespołu spoczywa na proboszczu (administratorze) parafii.
- Przewodniczącym Zespołu Synodalnego powołanego w parafii jest proboszcz lub wyznaczona przez niego osoba.
- Każdy Zespół Synodalny wybiera sekretarza spośród swoich członków.
- Z każdego zebrania należy sporządzić protokół, a przewodniczący Zespołu Synodalnego przekazuje w formie elektronicznej do Sekretariatu i rejonowego Relatora synodalnego.
- Uwagi do projektów przewodniczący Zespołu Synodalnego przekazuje rejonowemu Relatorowi synodalnemu.
Działalność zespołów synodalnych opiera się głównie na modlitwie, wsłuchiwaniu się w glos Ducha Św., poznawaniu nauki Kościoła (katecheza), wymianie myśli, wypracowywaniu pomysłów dotyczących różnych dziedzin życia Kościoła